Bratislava 26. septembra (TASR) – Daňová kobra odhalila za štyri roky svojho pôsobenia daňové podvody v celkovej výške viac než 657 miliónov eur. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informoval prezident finančnej správy (FS) František Imrecze, podľa ktorého vďaka kontrolnému výkazu DPH klesol počet daňových kontrol.
„Daňové podvody na DPH boli na Slovensku národným športom. Diali sa typicky vo veľkých hodnotách a diali sa typicky tým, že si podvodníci uplatňovali neoprávnené nadmerné odpočty vo veľkých hodnotách. Aj naše opatrenia a práca, ktorú sme v daňovej kobre urobili, prispeli k tomu, že dnes to tak nie je,“ zhodnotil Imrecze.
Daňová kobra vznikla v lete 2012. Za toto obdobie dosiahla nález viac ako 657 miliónov eur, z toho priamo nevyplatený nadmerný odpočet má hodnotu vyše 70 miliónov eur. Na jeden pracovný deň tak pripadá 584.000 eur. Imrecze ďalej vyčíslil, že daňová kobra od začiatku otvorila 1813 daňových kontrol za 5444 zdaňovacích období a preverila 718 spoločností.
Prezident FS poukázal na pokles daňových kontrol zo 607 v roku 2014 na 278 v roku 2015, ktorý pripisuje zavedeniu kontrolného výkazu DPH od januára 2014. „Zavedením kontrolného výkazu sme sa stali adresnejším, konkrétnejším a na to, aby sme dosiahli približne ten istý úspech ako v predchádzajúcich rokoch, sme potrebovali otvoriť menší počet daňových kontrol. To znamená, že sme nekontrolovali firmy, ktoré si to nezaslúžia,“ zdôraznil.
Zavedenie výkazu vidno podľa Imreczeho aj na zlepšení efektivity daňových kontrol. Tá stúpla z približne 70 % v roku 2012 na takmer 95 % v tomto roku. „Čo prakticky znamená, že čo otvorený prípad, to nález. Blížime sa k 100-% efektivite v rámci daňových kontrol,“ uviedol s tým, že k tomu prispela aj spolupráca s políciou a generálnou prokuratúrou.
Daňová kobra v tomto období začala vyšetrovanie v 78 trestných veciach, ktoré sa v 20 prípadoch skončili návrhom na podanie obžaloby. „Bolo obvinených celkovo 271 osôb. Vznesené obvinenia sa z prevažnej časti týkali daňovej trestnej činnosti, ale boli prípady, keď dochádzalo k súbehu trestných činov, či už s obmedzovaním osobnej slobody, alebo inej majetkovej trestnej činnosti,“ priblížil riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško.
Orgánom činným v trestnom konaní sa podľa neho podarilo rozložiť tri zločinecké skupiny a 15 organizovaných skupín, ktoré pôsobili na území SR aj v zahraničí.
Daňová kobra má v súčasnosti rozpracované konania v 221 firmách, otvorených 431 daňových kontrol a zapojených 681 daňových kontrolórov. Z týchto prípadov očakáva nález vo výške 108 miliónov eur. Imrecze upozornil, že po zavedení kontrolného výkazu DPH klesá aj počet rizikových transakcií. Ten sa znížil zo zhruba 2 miliónov mesačne na asi 1,5 milióna.
Formy a typy daňových podvodov sa podľa prezidenta FS v čase vyvíjali. V roku 2012 dominovali nadmerné odpočty DPH s vysokou hodnotou, no ich počet bol limitovaný. V nasledujúcich dvoch rokoch sa správanie podvodníkov zmenilo – išlo o typicky nízke hodnoty nadmerných odpočtov vo veľkom počte.
Po zavedení kontrolného výkazu začali podvodníci vo väčšom rozsahu znižovať vlastnú daňovú povinnosť. Objavili sa aj podvodné odpočty z hotovostných transakcií uplatnené na vstupe z daňových priznaní vo veľkých sumách. Tento rok sú opäť aktuálne nadmerné odpočty vo veľmi nízkych hodnotách a v obrovskom počte, dodal Imrecze.
0